Menu Zamknij

 Pracować, by podróżować czy podróżując pracować? 

 

Praca, nie stanowi dla niej żadnego ograniczenia, by podróżować. Wręcz przeciwnie rozmawiając z Angeliką odnosi się wrażenie, że to pasja do podróżowania dyktuje, w jakim miejscu na ziemi będzie pracować. Nawet teraz, gdy rozmawiamy Angelika jest kilka godzin przed wylotem do europejskiej stolicy i snuje plany co zrobić, by w między czasie zobaczyć Ghent.

 

Wiele osób kochających podróże, rezygnuje ze swojej pasji do odkrywania coraz to nowych miejsc tylko dlatego, że pracuje na etacie w firmie.  Twierdzi, że 2 tygodnie wciągu roku to zdecydowanie za mało, by zobaczyć ciekawe miejsca i jednocześnie odpocząć. Inna część pasjonatów podróży, gdy już uzbiera 2 czasem 3 tygodnie wolnego wybiera się w podróż życia, by potem dobrze wspominać ten czas.  Dla tych, którzy kochają podróżować, a jednocześnie czują, że praca nie pozwala im ‚rozwinąć skrzydeł podróżniczych’ inspiracja w postaci Angeliki.

 

….rozmawiając z nią, można odnieść wrażenie, że … praca, nie stanowi dla niej żadnego ograniczenia, by podróżować.

 

praca

Pochodzi ze stolicy Podlasia, pięknego Białegostoku.

 

 

Dziś mieszka w Państwie, które natychmiast przychodzi na myśl, gdy mówimy o WHISKY. O tak! Szkockie Whisky. (Choć w rzeczywistości whisky przywędrowało do Szkocji z Irlandii, gdzie już w VII w. mnisi pędzili tzw. aqua vitae. Być może skojarzenie Szkocji z WHISKY wiąże się z szybszym rozwojem produkcji tego trunku: w 1880 roku. Szkocja miała już 170 wytwórni WHISKY, a Irlandia liczyła ich zaledwie 28).

O Szkocji mówi: „Jeden wielki MIX pogodowy. Czasami w ciągu jednego dnia, możemy być świadkami 4 -ech pór roku. Nigdy nie wiadomo jak się ubrać :). I mimo uroku płynącej rzeki przez miasto, górzystego terenu i bliskiego dostępu do Morza, Zdecydowanie twierdzi, że: Szkocja – to nie jest miejsce na ziemi, w którym chciałaby zostać ‚na zawsze’.

 

 

Jak to wszystko się zaczęło…?

 

praca
FI: Kiedy poczułaś, że podróże to Twoja pasja?

Angelika: W zasadzie, to podczas wymiany studenckiej. Byłam wtedy w Hiszpanii. To zupełnie inny kraj, język, inna kultura. Codzienne wyzwania!. „Czułam się wtedy, jakby ktoś dorobił mi skrzydła”. Czułam niewyobrażalną radość i chęć poznawania, odkrywania. To chyba pasja? Wtedy zdałam sobie sprawę, że to mnie nakręca. Nowe miejsca, pełne różności, innych obyczajów, innych smaków, przyrody. To wszystko pokazuje, jaki świat jest zróżnicowany i niejednolity. To cieszy! I tak od Hiszpanii do dziś  mija czas pod hasłem „podróżnicze wyzwania”.

 

Na zdjęciu obok: Angelika w Hiszpanii na wymianie studenckiej rok: 2012-2013. Źródło: Własne Angeliki.

 

Najcenniejsze wspomnienie. 

 

 

FI: Czy masz jakąś historię z Hiszpanii, która wprawiła Cię w osłupienie, albo rozbawienie?

Angelika: Tak. Podróże autostopem, zwłaszcza jedną. W Hiszpanii powszechnie są zabronione, ale ryzyko popłaca. Ryzykownie podróżowałyśmy wraz z koleżanką autostopem. Pewnego razu trafiłyśmy na parę: Hiszpanka i Peruwiańczyk. Peruwiańczyk o Polsce słyszał może raz. Zaczęłyśmy, więc opowiadać mu o Polsce. Przecierał oczy ze zdumienia, jakby to był kraj zza światów. Zaintrygował się krajem. Miał masę pytań odnośnie kuchni, historii. Historię opowiadało mu się bardzo przyjemnie. Jak dziecku bajkę ;-).

FI: Kierunek na wakacje 2017 – Hiszpania?

Angelika: Dubaj, w sekrecie powiem, że od dawna jest to cel, niestety w tym przypadku coś staje na przeszkodzie, ale tym razem dopinam wszystko i … musi się udać!

FI: Ja w to wierzę.

 

 

praca

 

 

„Małe” podróżnicze podsumowanie: 

FI: Mimo swojego młodego wieku zwiedziła już, takie miejsca jak:

 

1. Hiszpania : Alicante, Madryt, Barcelona, Malaga, Santiago de compostela, Gibraltar, Valencia, Ronda, Granada.
2. Szkocja: Glasgow, Edynburg, Aberdeen, Dundee, Paisley, Ayr, Troon.
3. Malta i tamtejsze dzielnice + wyspy Gozo i Comino.
4. Włochy: Rzym, Mediolan, Bari, Wenecja.
5. Litwa: Wilno,Druskienniki.
6. Holandia: Amsterdam, Den haag, Rotterdam, Venio.
7. Jest na kilka godzin przed odlotem do europejskiej Stolicy – Brukseli. W planach ma też Ghent.

 

praca

 

FI: Wyobrażam sobie, Ciebie tak: pracujesz, rozmawiasz z kimś, zobaczysz zdjęcie jakiegoś miejsca – ciekawa jesteś gdzie to jest. Pytasz o to miejsce, słuchasz o nim i myślisz: „Chcę tam być, jadę tam!”. Jak jest na prawdę?

Angelika: Dokładnie tak jak mówisz. Świat jest ciekawy, a każdy nowy zakątek jest na swój sposób magiczny. A moja chęć wizyty – niepowstrzymana <śmiech>.

FI: a praca? co z pracą i środkami finansowymi na podróże, nie obawiasz się?

 

Angelika: Obawa o środki finansowe jest niekiedy bardzo duża. Zwłaszcza, gdy do głowy wpada pomysł ekstremalnej wycieczki. Jednak udaje mi się, tak planować podróże by finanse były wystarczające.

FI: Swoim sposobem myślenia łamiesz lęki, tych którzy chcieliby tj. Ty podróżować bez ograniczeń, a nie wiedzieć dlaczego mają setki zahamowań.

 

Angelika: Myślę, że to pasja. Gdy masz pasję – nie ma limitów, zahamowań.

 

praca


„Myślę, że to pasja. Gdy masz pasję – nie
ma limitów, zahamowań.”

 

FI: Właśnie to! Właśnie to chciałam usłyszeć! Wolisz podróżować sama, czy z kimś?

Angelika: Należę do osób, które mając dobę – chcą ją wykorzystać jak najlepiej, czyli w towarzystwie. Nie zawsze się udaje. Nie każdy chce ‚zarywać noce’. W towarzystwie można więcej zobaczyć, co mam przez to na myśli? Krajobrazy widziane innymi oczami, inne spostrzeżenia. To jest coś cennego.

FI: Czego najbardziej obawiasz się podczas podróżowania?

Angelika: Obawiam się, że mi się spodoba i się osiedle.

FI: <śmiech> przeraża Cie stabilizacja!

Angelika: Z jednej strony uspokaja, a z drugiej przeraża, że będzie trudniej o kolejną zmianę.

FI: Jak wyobrażasz siebie za kilka lat?

Angelika: Niezależną, ale szczęśliwą w miejscu gdzie podzielę radość z bliskimi. W takim miejscu, w którym poczuję,że „gdzieś tam u Góry” było pisane, że to tutaj.

FI: „Tam Twój dom, gdzie serce Twoje”. Dzięki za przemiłą rozmowę Angelika!

A wszystkim tym,  którzy czytają post zza biurka  i marzą o podróżowaniu –> Czas zacząć realizować marzenia!

praca

3 Comments

  1. Pingback: Co kupić w prezencie dla podróżnika? Pomysły na prezent dla podróżnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *