Menu Zamknij

"Najlepsze prezenty, nie mają ceny!"

Sztuka obdarowywania gości weselnych w kontekście zasad savoir-vivre

Jedni rezygnują z przygotowania nawet drobnego upominku dla gości weselnych, inni wręcz przeciwnie chcą, by goście czuli się docenieni i prezenty wręczają. Co na ten temat mówią zasady Savoir-vivre?

Naturalność

Znawcy tematu twierdzą, że niezależnie jaką decyzje podejmie młoda para, ważne by była ona spójna z tym czego pragnie. Jeśli młodzi będą zmuszać się do jakiegokolwiek działania, będą nienaturalni, a to nie o to chodzi. Rezygnacja z wręczania upominków gościom weselnym, nie jest nietaktem.  Warto pamiętać, że zwyczaj obdarowywania gości weselnych specjalnymi na tę okazję upominkami pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. Dotychczas praktykowano wręczanie małych, wcześniej przygotowanych paczuszek z ciastami, tortem bądź alkoholu.

Wartość wręczanego upominku 

Drobny, jednak oryginalny upominek to miły i życzliwy gest skierowany w stronę gości, którzy towarzyszą  w pierwszym dniu wspólnej podróży życia młodej pary.  Wartość materialna, czyli cena upominku, w sztuce obdarowywania nie jest aż tak istotna. Ważniejsza jest wartość emocjonalna jaką niesie za sobą drobny prezent i forma jego przekazania. Nawet drobnym upominkiem możemy sprawić komuś wiele radości.

savoir-vivre1

Jaki wybrać prezent?

W top 10 najczęściej wybieranych upominkach dla gości weselnych w 2017 roku znalazły się między innymi: spersonalizowane ciasteczka, bańki mydlane, drewniane podstawki. Przy wyborze upominków warto zaczerpnąć inspiracji w sieci. Warto kierować się sercem, a nie modą.  Co to znaczy? Wybrać prezent, który  wyraża WAS. To nie musi być drogi upominek.

Jaką kwotę przeznaczyć na upominek?

Nie ma reguły. To indywidualna decyzja.  Co istotne, to nie dać się  zaszufladkować informacjom znalezionym w Internecie. Ważne by być całkowicie niezależnym w podejmowaniu decyzji. Warto wcześniej przedyskutować temat z drugą połówką i wspólnie podjąć decyzje. Wartość emocjonalna jest ważniejsza niż materialna. Ponadto wartością dodatnią jest staranne opakowanie i sposób wręczenia upominku.

 

Kiedy i w jaki sposób wręczać prezenty gościom weselnym?

Zasady savoir-vivre mówią o tym, by prezent wręczać wtedy, gdy obwarowujący i obdarowany dysponuje czasem, aby upominek rozpakować i nim się nacieszyć. Nie do końca przekłada się ta zasada na przyjęcia weselne, ponieważ obdarowujących z reguły jest 2, a obdarowywanych znacznie więcej. Rozwiązań w tym zakresie prezentuje się kilka. Zacznijmy jednak od początku.

 

Staranne opakowanie.

Zadbajmy o to, by upominek był zawsze elegancko i estetycznie zapakowany. Staranne i gustowne zapakowanie prezentu świadczy o naszym szacunku do osoby obdarowywanej. Nawet, jeśli upominek sam w sobie nie jest drogi, niech opakowanie będzie estetyczne.

Miejsce na upominki.

Przemyślmy gdzie usytuowane będą upominki. Tak, by z łatwością do nich dotrzeć , a obdarowywany nie musiał na nas czekać.

savoir-vivre

Moment obdarowywania.

Dokonajmy wyboru, kiedy wręczane zostaną upominki. Nawiązując do standardowych rozwiązań na Polskich przyjęciach bardzo często Młode Pary podejmują decyzję o tym, by prezenty gościom weselnym ustawione były przy talerzykach na stołach weselnych. Postrzegane jest to jako miły akcent już na samym początku przyjęcia. 

Dobrym i równie często wybieranym rozwiązaniem jest wniesienie upominków przez kelnerów, w trakcie trwania wesela i rozdanie ich gościom. Dobrze jest to skomunikować z zespołem prowadzącym wydarzenie, który wskaże odpowiedni moment, tak by większość gości obecna była przy swoich miejscach. Kolejne rozwiązanie, także standardowe to wręczenie upominku gościom weselnym na pożegnanie. Pomysłów i rozwiązań jest znacznie więcej.

Poświęć czas i okaż wdzięczność.

Wręczając upominek, nawet, jeśli czasu jest mało, a gości wielu  warto  poświęcić czas konkretnej obdarowywanej osobie. Kilka miłych słów okazujących wdzięczność sprawi, że goście poczują się docenieni. Jeśli gości jest wielu, warto rozważyć pomoc rodziców i starszych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *