Menu Zamknij

Jestem wizażystką. Czy muszę rozpocząć działalność gospodarczą?

Zajmujesz się wizażem? Wykonujesz makijaże zarobkowo i zastanawiasz się czy musisz założyć działalność gospodarczą? Zastanawiasz się, czy legalizując swoje działania utrzymasz się na rynku? Doskonale! W dzisiejszej publikacji znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania przed którymi staje niemal każda wizażystka. Niniejsza publikacja to zbiór praktycznych informacji dotyczących Twojej sytuacji.

 

Wizażystka a działalność gospodarcza.

Malujesz siebie, koleżanki. Testujesz kosmetyki, chodzisz na szkolenia, poznajesz nowe techniki makijażowe. Koleżanki coraz częściej proszą Cię o wykonanie makijażu na imprezę okolicznościową. Zaczynasz być w tym na prawdę dobra. Kosmetyki i szkolenia kosztują, więc postanawiasz wycenić swój pierwszy makijaż. Później drugi, trzeci i tak zaczynasz zarabiać. Pierwszy raz odkąd zaczęłaś przygodę z makijażem kłębią się pytania: Czy powinnam założyć działalność gospodarczą? Jeśli tak, to co ze składkami ZUS, podatkiem? Czy utrzymam się przy tak niskich dochodach? Jaka jest najkorzystniejsza forma działalności gospodarczej dla mnie? Tylko spokojnie. Niniejsza publikacja rozwieje Twoje wątpliwości.

 

Czy muszę rozpocząć działalność gospodarczą, gdy zarabiam niewiele?

Zgodnie z obowiązującą od 30 kwietnia 2018 roku, ustawą z dnia 06 marca 2018 roku 'Prawo przedsiębiorców’ , będącej częścią Konstytucji Biznesu  – nie musisz. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać. Po kolei. Obowiązujące od  30 kwietnia 2018 roku, nowe przepisy umożliwiają tzw. 'okres próbny’. Zanim zostaniesz pełnoprawnym przedsiębiorcą, co wiąże się z ponoszonymi kosztami i ryzykiem – możesz sprawdzić się nie rejestrując działalności gospodarczej. Co to w praktyce oznacza?

Jeżeli:

  1.  W ostatnich 5 latach (60 miesiącach) nie wykonywałaś działalności gospodarczej oraz
  2.  miesięczny przychód z działalności, którą wykonujesz nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. nie przekracza kwoty 1050 zł, ponieważ w aktualnym stanie prawnym pensja minimalna wynosi 2100 zł, w związku z czym w 2018 roku limit jest równy kwocie 1050 zł. 
    Uwaga! limit uprawniający do zwolnienia z rejestracji będzie zmieniał się co roku.)

– wówczas działalność nie podlega obowiązkowi rejestracji.

Prościej: Jeżeli Twój przychód w ciągu miesiąca nie przekroczył kwoty 1050 zł w 2018 roku, oraz nie prowadziłaś działalności gospodarczej w ostatnich 5 latach nie musisz rejestrować działalności gospodarczej w CEIDG. Czym jest przychód? To wszystkie kwoty jakie uzyskałaś z tytułu wykonanej pracy w tym również kwoty należne, czyli te które powinnaś otrzymać z tytułu wykonanej pracy choć faktycznie jej nie otrzymałaś. 

 

Co jeśli przekroczę próg minimalnego wynagrodzenia?

Wówczas działalność staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości. Oznacza to, że musisz złożyć wniosek o wpis do Centralnej  Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej wysokości. 

 

Zaraz zaraz, a co z podatkiem dochodowym?

Słusznie. Brak działalności gospodarczej nie oznacza, że uzyskane przez nas dochody są zwolnione z opodatkowania. Jednak, nie ma co się przerażać! W tej sytuacji wystarczy:
– ewidencjonować uzyskane przychody i  ewentualnie poniesione koszty (może być prowadzona w dowolnej formie, na kartce papieru czy w formie tabelki w Excelu) oraz
– odprowadzić z tego tytułu należny podatek dochodowy.

 

W jaki sposób wykazać podatek należny i kiedy?

Raz w roku, w rozliczeniu rocznym (wraz z innymi dochodami osobistymi) w rubryce pt. „przychody z innych źródeł”. Uwaga! Jedyną niepewną kwestią w podatku dochodowym, jest kwestia możliwości uwzględnienia kosztów. To znaczy, czy opodatkowaniu podlegać będzie uzyskany przychód czy też dochód (tj. przychód pomniejszony o koszty). Prawdopodobnie sytuacja stanie się jasna dopiero po wydaniu przez Ministerstwo Finansów odpowiednich interpretacji podatkowych. 

 

a podatek VAT i składki ZUS?

W związku z art. 113 o podatku VAT, jeżeli Twoje przychody w ciągu roku nie przekroczyły kwoty 200 tys. złotych, to jesteś zwolniona z podatku VAT. Oznacza to, że jeżeli prowadzisz działalność nierejestrowaną i nie dokonasz dobrowolnego zgłoszenia do VAT, to nie podlegasz temu podatkowi. W konsekwencji nie masz obowiązku składania deklaracji VAT oraz wysyłania Jednolitego Pliku  Kontrolnego. Co do składek ZUS.  Sprawa jest bardzo prosta. Jako osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie posiadasz tytułu ubezpieczenia w związku z tym nie podlegasz obowiązkowi  ZUS. Nie opłacasz żadnych składek zarówno na ubezpieczenie społeczne jak i zdrowotne. 

 

Podsumowując, czy przedstawione rozwiązanie jest korzystne?

Jeśli nie masz zbyt wielu klientów, uczysz się, rozkręcasz swoje działania w tym zakresie to zdecydowanie warto! To fantastyczne narzędzie do tego by sprawdzić się w roli przedsiębiorcy i nauczyć podstawowej wiedzy w tym zakresie.  Jeśli niniejsza publikacja okazała się przydatna zostaw proszę komentarz. Jeśli  masz jakieś pytania zapraszam do kontaktu. Na  wszystkie pytania zarówno te w  komentarzach jak i wiadomościach prywatnych w miarę możliwości postaram się odpisać. Wszystkim podejmującym wyzwanie życzę powodzenia i wytrwałości, zaś tym  którzy mają pytania zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.

 

3 komentarze

  1. Mamwana

    W jaki sposób można legalnie funkcjonować? Czy muszę prowadzić jakiś zeszyt, rachunki z przychodami? Co z wydatkami? Czy muszę mieć kasę fiskalną? Czy mogę się legalnie reklamować jako wizażystka w sieci?

  2. Kasia

    A co z kasą fiskalną? Wizaż podlega pod usługi kosmetyczne, czyli kasa jest obowiązkowa. Jak to się ma wobec działalności niezarejestrowanej? Co z ulgą za ewentualny zakup kasy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *